Wojciech Olszak
Ur. 7 listopada 1976, w Ciechanowie.
Producent muzyczny, kompozytor, aranżer, muzyk sesyjny, pianista, klawiszowiec i realizator dźwięku.
Członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Stowarzyszenia Artystów Wykonawców SAWP, Polskiego Stowarzyszenia Realizatorów Dźwięku i Akademii Fonograficznej ZPAV.
W 1984 roku rozpoczął edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Olsztynie, w klasie fortepianu klasycznego. Natychmiast przechodząc na indywidualny tok kształcenia został przeniesiony do Średniej Szkoły Muzycznej II stopnia na zajęcia improwizacji, harmonii klasycznej i teorii muzyki.
W tym czasie zaczął także zajmować się muzyką rozrywkową, koncertując regularnie od 1985 roku.
20 sierpnia 1986 roku debiutował na antenie radiowej „Trójki” w audycji Jerzego Kordowicza – „Studio Nagrań” – prezentując własne kompozycje.
Indywidualny tok kształcenia kontynuował od 1987 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Warszawie, jednocześnie uczęszczając do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie przy ul. Bednarskiej, oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – w klasie fortepianu klasycznego prof. Teresy Manasterskiej i prof. Pawła Skrzypka, w klasie improwizacji klasycznej prof. Szabolcs’a Esztenyi oraz na Wydział Jazzu szkoły na Bednarskiej – w klasie fortepianu jazzowego Andrzeja Jagodzińskiego, harmonii jazzowej Andrzeja Trzaskowskiego i w Big-Bandzie Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.
W 1991 roku był jednym z założycieli Big Bandu im. F. Chopina, z którego w 1992 roku powstał zespół Woobie Doobie – w swym pierwotnym składzie z Michałem Dąbrówką i Karimem Martusewiczem. W 1992 został liderem supergrupy Woobie Doobie – w jej skład weszli znakomici muzycy, którzy wkrótce stali się jednymi z najbardziej rozchwytywanych muzyków sesyjnych: Michał Grymuza, Wojtek Pilichowski, Michał Dąbrówka, Mariusz „Fazi” Mielczarek i Marcin Nowakowski.
Od 1993 roku rozpoczął współpracę z Edytą Górniak, co zaowocowało nagranym przez muzyków Woobie Doobie multiplatynowym albumem „Dotyk”, którego był producentem (wraz z Rafałem Paczkowskim). Olszak był także kompozytorem jej utworów oraz kierownikiem muzycznym składu koncertowego.
Mając zaledwie 17 lat, jako pierwszy w Polsce podpisał umowę producencką z dużą wytwórnią fonograficzną – EMI. Od 1994 roku rozpoczął regularną pracę jako producent i muzyk sesyjny, nagrywając do dziś ponad 300 płyt. W tym samym roku założył firmę fonograficzną Olszak Records, której nakładem ukazał się debiutancki krążek Woobie Doobie – The Album.
Kolejne lata to okres pracy studyjnej i koncertowej z czołówką polskiej sceny. Wojtek Olszak ma na swym koncie tysiące zagranych koncertów na wielu scenach w Polsce oraz w takich krajach jak USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Holandia, Francja, Hiszpania czy Indonezja. Brał wielokrotnie udział w Festiwalach Polskiej Piosenki w Opolu, Sopot Festival, Top Trendy, Summer Jazz Days i wielu innych. W tamtym czasie rozpoczęła się także współpraca aranżerska z Teatrem Buffo Janusza Stokłosy i Janusza Józefowicza.
Na stałe współpracował w składach koncertowych Edyty Górniak (jako kierownik muzyczny w latach 1993 – 1996), Natalii Kukulskiej (jako kierownik muzyczny w latach 1997-2000), Kasi Kowalskiej (2002-2008). Aktualnie gra w składzie koncertowym Lady Pank (od 1994).
W 1998 roku powstało Woobie Doobie Studio, którego właścicielem jest Wojtek Olszak. Studio wyposażone jest w wiele vintage’owych analogowych urządzeń oraz instrumentów. Ma ono charakter niekomercyjny, przeznaczone jest tylko i wyłącznie do projektów muzyków Woobie Doobie oraz dla przyjaciół grupy. W 2011 roku w ramach Woobie Doobie Studios powstało drugie, tym razem komercyjne Studio B, którego właścicielem jest Łukasz Błasiński. Oba studia znadują się w podwarszawskim Sulejówku. Gośćmi Studia było wielu polskich artystów. Mnóstwo płyt nagranych w Woobie Doobie Studio osiągnęło status Złotych i Platynowych Płyt. Także wiele płyt wyprodukowanych przez Wojtka było nominowanych do nagrody Fryderyka, a sam Wojtek Olszak dwukrotnie – w 1997 i 1999 roku – w kategorii „Producent Muzyczny Roku”.
Wraz z Cezarym Łasiczką w 2004 roku stworzył jedne z pierwszych w Polsce – internetowe muzyczne stacje radiowe: Woobie Doobie Radio i Radio Muzango.
Od 2005 do 2012 roku razem tworzyli i prowadzili audycje radiowe nadawane na antenach: Radia Tok FM, Radia Roxy FM i Radia Opole – z legendarną – już dziś – muzyczną audycją „Z Niejednego Pieca”.
Od czerwca do listopada 2007 roku pełnił funkcję dyrektora muzycznego Radia Tok FM.
W 2009 zasiadał w loży komentatorskiej telewizyjnego programu „Hit Generator”, wraz ze Zbigniewem Hołdysem i Edytą Jungowską. Program był emitowany na antenie TVP2.
W październiku 2016 roku zastąpił – będącego na urlopie – Marka Niedźwieckiego i poprowadził jeden z odcinków kultowej audycji „Markomania” – na antenie radiowej „Trójki”.
Od września 2017 do lipca 2018 współpracował z „Trójką” – jako stały ekspert muzyczny – przy audycji Hirka Wrony „Słownik Muzyczny”.
Od 2020 roku jest Patronem Radia 357, czynnie wspierając działalność stacji.
Współpracował z największymi polskimi gwiazdami oraz światowymi sławami, takimi jak: Eric Marienthal, Nathan East, Simon Phillips, Tommy Aldridge, Billy Sheehan czy Michał Urbaniak, który powiedział kiedyś: „Zawsze gdy słyszę w Polsce jakąś ciekawą i dobrą muzykę, to potem okazuje się, że robił ją Wojtek Olszak”.
Pozostali wykładowcy: