Wojciech Lipiński

Wojciech Lipiński

Gitarzysta, wykładowca, kompozytor

Ukończył wydział gitary klasycznej na Akademii Muzycznej w Łodzi, oraz studia podyplomowe w Niemieckiej w Hochschule Fur Kunste Bremen. Jazz i muzyka improwizowana są jego największą pasją. Im właśnie poświęcił pracę doktorską, którą obronił w 2015 roku na Akademii Muzycznej w Łodzi. 

Uczestniczy w wielu projektach muzycznych jako solista, akompaniator, aranżer i kompozytor. Współpracował z łódzką „Filmówką”, a także teatrami „Logos” i „Studyjnym”. Od 2018 roku stale współpracuje z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. W roku 2022 skomponował i nagrał muzykę do dwóch wyróżnionych spektakli: „Legend świętokrzyskich” w reż. Marka Zakostelecky’ego i monodramu Ewy Lubacz „Ciotka Wieża” (reż. Judyta Berłowska). 

 Od roku 2010 jest związany z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Pracuje na stanowisku adiunkta, a także pełni funkcję instytutowego koordynatora programu Erasmus+. Pracuje również w Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach, gdzie oprócz nauczania gitary klasycznej wprowadza improwizację jazzową do programu nauczania dla najmłodszych. 

Stale koncertuje w duecie ze swoją żoną – Aleksandrą, a także w zespołach: The Positive Trio i Wojciech Lipiński 4tet. Dzięki programowi wymiany Erasmus współpracuje także z muzykami jazzowymi z USA, Włoch i Szwecji współtworząc Northern Light Combo. Z zespołem tym koncertował wielokrotnie za kołem podbiegunowym podczas Festiwalu Nocy Polarnej w Gallivare w Laponii. 

Jest również pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu i Konkursu „Gitara Viva!” dla gitarzystów klasycznych, objętego patronatem Centrum Edukacji Artystycznej. 

Jego projekt „3po3” jest inspirowany polską muzyką ludową, pieśniami Stanisława Moniuszki. Zawiera także jego autorskie kompozycje inspirowane podróżami w ramach programu Erasmus (utwór „Droga na Północ” – wspomnienie podróży na koło podbiegunowe)

Płyta uzyskała 5 miejsce w plebiscycie czytelników i słuchaczy Radia JAZZ.fm i JazzPRESS na najlepszą, polską płytę jazzową roku 2020.

W roku 2022 w Zielonej Górze odbyło się prawykonanie jego kompozycji zaaranżowanych na gitarę jazzową, orkiestrę smyczkową i sekcję rytmiczną.

Obecnie kończy pracę nad płytą poświęconą twórczości Jerzego Wasowskiego „dla Małych i Dużych. Zaaranżował na niej utwory dla najmłodszych w jazzowy sposób.

Pozostali wykładowcy: